Autorka

Ivona Březinová je spisovatelka knih pro děti a mládež. Píše pohádky, leporela, encyklopedie, příběhy o zvířatech, ale hlavně o současných dětech a teenagerech.

Nevyhýbá se ani závažnějším tématům, jako jsou závislosti na drogách, hubnutí nebo hracích automatech (triptych Holky na vodítku), či problematika handicapu.

Tak je tomu například v knize Kluk a pes o třeťákovi Julinovi, který je na vozíku, a psu Césarovi, který chodí do psí školy, aby se mohl stát asistenčním psem. Hrdina knihy Útěk Kryšpína N. je páťák trpící vážným sluchovým postižením. Lentilka pro dědu Edu přiblíží malým čtenářům život rodiny, v níž byla pradědečkovi diagnostikovaná Alzheimerova choroba. A v knize Řvi potichu, brácho sledujeme patnáctiletou Pamelu, jejíž bratr je autista a spolužák má Aspergerův syndrom. Do výčtu těchto knih pak samozřejmě patří i příběh Bena Brauna, hlavního hrdiny knihy www.bez-bot.cz.

Více na www.brezinova.cz

Emil logo

Emil je malý ptáček, který vypadl z teplého hnízda a zlomil si křídlo. Bál se, že přijde o svou největší radost – létání. Jeho vnitřní síla a touha po svobodě byla ale tak veliká, že se nikdy nevzdal, naučil se létat s jedním křídlem a dnes to učí ostatní malé ptáčky. Emil je statečný, vytrvalý, je velký vzor a hrdina. Emil je kamarád, který má svou náruč otevřenou pro všechny děti, které ji potřebují.

Nápad přivést k životu příběh o handicapovaném dítěti se klubal, rostl a získával jasnější obrysy s postupným rozvojem činností Nadačního fondu Emil.

Setkávání s mladými lidmi po úraze s trvalými následky jsou protkaná podobnými emocemi a prožitky. Chtěli jsme proto přinést pomocníka, který nenáročnou formou může provázet procesem přijetí nové životní výzvy, a hlavně pomůže všem ostatním pochopit vnitřní rozpoložení a pocity člověka, kterého dramatická osobní změna potkala.

Beletrie se k tomuto účelu přímo nabízela. A je nám ctí, že se pera chopila skvělá a empatická spisovatelka paní Ivona Březinová.

Věříme, že kniha přinese radost všem, kteří se do ní začtou a pomůže alespoň trochu odbourávat předsudky, nejistoty a ostych vůči lidem s jakýmkoli handicapem.

Nadační fond Emil je nezisková organizace, která pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat, a to především formou přímé finanční pomoci.

Projekt Emil vznikl v roce 2003 a po úspěšném startu se v roce 2009 stal oficiálně nadačním fondem. Do dnešního dne Emil podpořil přes 8 tisíc individuálních sportovců i sportovních týmů a pomohl tak zkvalitnit konkrétní mladé životy.

Základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé ČR prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a objevovat ten „svůj“ smysl života.

Členové správní rady: Jana Procházková, předsedkyně; Jan Kraus, moderátor a herec; Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz)

Nadační fond Emil je organizací s mnohaletou historií. V komunitě handicapovaných je známý především díky úspěšnému projektu Evropských her handicapované mládeže Emil Open, které se konají od roku 2009. Do ročníku 2017 se zapojilo rekordních 710 účastníků z 16 zemí Evropy.

Tento významný Evropský projekt vždy hospodařil s vyrovnaným rozpočtem. Nadační fond má díky tomu zkušenosti s finančním i projektovým vedením mezinárodně významných projektů.

Nadační fond Emil, Malinovského náměstí 603/4, 602 00 Brno
www.emilnadace.cz
https://www.facebook.com/Emilnadace/

Evropské hry handicapované mládeže Emil Open
www.emilopen.cz
https://www.facebook.com/moveyourwing/

Světové hry handicapované mládeže / IWAS U23 World Games Prague 2016
www.prague2016.comz
https://www.facebook.com/prague2016/

nakladatelstvi

Nakladatelství Cattacan vzniklo v roce 2016 a navázalo na nakladatelství Ecce liber (název Ecce liber se stal jeho mottem; nakladatelství patřilo mezi činnosti firmy FKP Consulting, která vznikla v roce 2004 a věnovala se především realizaci společensko-kulturních aktivit). Název Ecce liber (Ejhle kniha) se stal motem všech knih nakladatelství Cattacan.

Jedná se o malé nakladatelství vzniklé z chuti vydávat sice málo, ale zato jen hezké knížky.

Je otevřeno všem žánrům a oblastem literatury, ať už jde o beletrii nebo literaturu faktu.

Nakladatelství Cattacan podporuje prostřednictvím Nadačního fondu Emil mladé handicapované sportovce.

Cattacan, s. r. o., Kukučínova 1148/4, 142 00 Praha 4
facebook.com/nakladatelstvicattacan

nakladatelstvi

Jakub Troják
jakub.trojak@volny.cz

 • Pochází ze severočeského Duchcova.
 • Vystudoval pražskou VŠUP.
 • S respektem k obsahu pečlivě upravuje knihy.
 • S radostí ze hry nespoutaně improvizuje na jevišti.
 • S láskou kultivuje svou trpělivost při výchově dvou dcer.
odborné konzultace a informaqce

Odborné konzultace a informace při tvorbě této knihy laskavě poskytli:

 • Otto Bock ČR s.r.o. www.mojeproteza.cz
 • MUDr. Pavlína Nosková, Ph.D., anestezioložka
 • Mgr. Helena Březinová, zdravotní sestra, EMG laborantka
 • Mgr. David Lukeš, ředitel Centra Paraple, o.p.s.
 • Pavel Fiala, hlavní ortotik-protetik Centra technické ortopedie České Budějovice
 • Tomáš Nevěčný, basketbalista na vozíku a handbiker

Děkujeme.